NOWE LESNE PUNKTY ODPOCZYNKU NA NASZYCH TRASACH

Nasze trasy rekreacyjne w Puszczy Tarnowskiej są już wyposazone w dziesięć Leśnych Punktów Odpoczynku tzw "stojanek". W listopadzie oddaliśmy do użytku turystom 10 LPO przy Krzyckim Rowie na trasie "Hubert" Jodłów - Siedlisko. Środki finansowe na ten punkt przekazało Nadleśnictwo Nowa Sól w ramach porozumienia o wytyczeniu i wyposażeniu nowych tras na terenie Puszczy Tarnowskiej. Wiatę i jej wyposażenie na nasze zlecenie wykonała firma Drew Dan z Chełmka. Dziękujemy Nadleśnictwu Nowa Sól oraz firmon realizującym nasze zamówienia inwestycyjne na terenie puszczy za owocną współpracę.



STOJAKI NA ROWERY PRZY LPO

Nasze Leśne Punkty Odpoczynku tzw. "stojanki" zostały wyposażone w ostatnich dniach września w praktyczne stojaki na rowery. Stojaki wykonała i zamontowała w dziesięciu miejscach na nasze zlecenie, firma Drew Dan. Środki finansowe na ten cel pozyskaliśmy z szwajcarskiej fundacji za pośrednictwem Państwa Diany i Marcina Buczyńskich. Widzimy jak dużo osób korzysta z naszych tras i stojanek w Puszczy Tarnowskiej. Chcemy aby te miejsca długo służyły turystom, rowerzystom czy też grzybiarzom, którzy ostatnio licznie odwiedzają nasze lasy. Dziękujemy wszystkim użytkownikom tych miejsc za dbałość o czystość i szacunek dla naszej ciężkiej pracy.


ZESPÓŁ PRZYRODNICZO KRAJOBARZOWY "GAJ WANDY"""

W dniu dzisejszym tj. 31 sierpnia 2017 roku Rada Gminy Sława na nasz wnisek podjęła uchwałę o utworzeniu Zespołu Przyrodniczo Krajobrazowego Gaj Wandy.
Gaj Wandy, jest to współcześnie obszar liczącego 4,09 ha śródleśnego pola kasztanowców wraz z przyległościami. Historyczna nazwa miejsca [niem. Wandashain] wywodzi się zapewne od imienia Wandy Schönaich - żony księcia Henryka, jednego z XIX-wiecznych właścicieli Puszczy Tarnowskiej. Gaj Wandy stanowi fragment założenia parkowego, rozwiązania architektoniczno - krajobrazowego, bardzo modnego w tamtych czasach. Zlokalizowany jest w północnym i środkowym sektorze oddziału "62" Puszczy Tarnowskiej w części administrowanej przez Nadleśnictwo Sława Śląska. Stare ponad osiemdziesięcioletnie kasztanowce to główna część tego obszaru, jest ich aż 190. Czas powstania kasztanowej plantacji nie jest dokładnie znany. Najprawdopodobniej założono ją na początku 1935 roku. Na tym terenie zachowało się również 19 dorodnych i znajdujących się w dobrej kondycji starych dębów i 7 buków. Ich wiek leśnicy szacują na ok. 282 lata. Ponadto są tam jeszcze 33 modrzewie w wieku 117 lat, 7 dębów czerwonych w wieku 132 lata, 20 daglezji w wieku 117 lat, 3 sosny wejmutki w wieku 122 lat, 5 lip drobnolistnych w wieku 117 lat i wiele innych gatunków drzew. Po inwentaryzacji obszaru wykonaliśmy szczegółowy wykaz, pokazujący ilości, wiek i rozmieszczenie drzew, który jest załącznikiem do naszego wniosku. W tym roku nasze stowarzyszenie wspólnie z Nadleśnictwem Sława Śląska, Kołem Łowieckim Wilk z Głogowa oraz z Zespołem Szkół w Lubięcinie przeprowadziło dwie akcje grabienia liści opadłych z kasztanowców, w celu ograniczenia szkodliwego wpływu szrotówka kasztanowcowiaczka na te drzewa. Zakupiliśmy lepy i feromony do zwalczania tego szkodnika, które zostały rozmieszczone na wszystkich kasztanowcach. Widoczna jest już znacząca poprawa stanu drzew, zmniejszenie liczby szkodników ma tu zasadnicze znaczenie. Działania te chcemy kontynuować w następnych latach. Warto zwrócić uwagę, że na mapie z 1938 r. obszar Gaju Wandy oznaczony został sygnaturką tego samego rodzaju, jaką oznaczono Krzywy Dąb [Krumme Eiche], co do którego nie ma wątpliwości, że posiadał status pomnika przyrody. Z kolei, na mapach z przełomu XIX i XX wieku ten właśnie fragment Puszczy opisywany jest także jako "Lindenruh", co można tłumaczyć jako lipowa cisza, ukojenie, spokój. Nie wykluczone, że najlepszym polskim odpowiednikiem byłaby tu nazwa "Lipowe Zacisze". Możliwe, że pierwotny obszar Gaju Wandy, znacznie mniejszy niż definiowany obecnie, wyróżniany był takim właśnie terminem. Gaj Wandy jest niewątpliwie miejscem niezwykłym i oryginalnym. Jest też jednym z najpiękniejszych, urokliwych i klimatycznych fragmentów Puszczy Tarnowskiej. Widać to zwłaszcza w maju podczas kwitnienia kasztanów oraz jesienią, gdy liście dębów i buków mienią się charakterystycznymi dla siebie kolorami. Gaj Wandy najłatwiej odszukać poruszając się zgodnie ze wskazaniami pomarańczowej Jodłowskiej Trasy Rekreacyjnej.


TRASA JODŁÓW - KONOTOP OFICJALNA INAUGURACJA

Nowa trasa rowerowa Jodłów - Konotop z nazwą "Viktor" jest już po oficjalnej inauguracji. W dniu 19 sierpnia odbył się piąty ostatni tegoroczny rajd pt. "Rezerwaty Puszczy Tarnowskiej" z cyklu rajdów "Szlakiem Tajemnic Puszczy Tarnowskiej". Na trasę wyruszyło 30 rowerzystów. Uczestnicy na imprezę przybyli do Jodłowa z wielu miejscowości, ale najliczniejsza grupa przybyła z Konotopu. Trasa rajdu przebiegała po niedawno oddanej do dyspozycji turystów brązowej trasie rekreacyjnej "Viktor", która powstała dzięki darowiźnie przekazanej stowarzyszeniu przez szwajcarską fundację za pośrednictwem Państwa Diany i Marcina Buczyńskich. W kilku miejscach związanych z tematem przewodnim rajdu zaplanowaliśmy postoje w czasie których ciekawie opowiadali o puszczy Pan Mirosław Wojtczak i Jan Wojtasik. Rezerwat Mesze, Rezerwat Jezioro Święte, Żurawie Bagno, Dolina Obrzycy a także wieża widokowa Joanna to miejsca które odwiedziliśmy. Bardzo miłym akcentem był pobyt grupy w Konotopie, tam na stadionie mieszkańcy tej miejscowości owacyjnie powitali uczestników rajdu. W tym miejscu Konotopianie przygotowali dla uczestników pyszne kiełbaski z grilla oraz ciasta własnego wypieku. W czasie posiłku Pani Magdalena Łukaszewska przedstawiła historię oraz informacje współczesne o miejscowości. O miejscowości opowiadał także jeden z najstarszych jej mieszkańców pan Urlich Eckhard mieszkający w Konotopie od 1943 roku. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wytrwałość w pokonaniu trudów trasy i uwagę w czasie pogadanek. Dziękujemy także za wszelką pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu rajdu, szczególnie gorąco mieszkańcom Konotopu za serdeczne przyjęcie i pyszny poczęstunek.


Wycieczka do Zielonej Góry

Nasze stowarzyszenie wspólnie z Radą Sołecką Jodłowa zorganizowało dla mieszkańców Jodłowa i członków stowarzyszenia wycieczkę do Zielonej Góry. W wycieczce uczestniczyło 25 osób, które udały się autokarem z Jodłowa pod Palmiarnię w Zielonej Górze od której rozpoczęto zwiedzanie miasta. Przewodnikiem naszym była pani Aleksandra Turska z PTTK, która przekazywała uczestnikom wiele ciekawych opowieści z historii miasta. Odwiedziliśmy także Muzeum Wina, konkatedrę pw. Św. Jadwigi i też słynny zielonogórski deptak z jego staromiejskim otoczeniem. Po pysznym obiedzie w restauracji Pierożek przejechaliśmy autokarem do winnicy Kinga w Starej Wsi koło Nowej Soli. Pobyt w winnicy rozpoczęliśmy od zwiedzenia plantacji o której opowiadał i oprowadzał nas jej właściciel pan Robert Koziarski. Było wiele pytań do gospodarza z zakresu sposobów uprawy winorośli i domowych metod wytwarzania wina. W dalszej części pobytu w winnicy udaliśmy się do Rybakówki, obiektu specjalnie zaadaptowanego do obsługi gości na degustację produktów lokalnych, które przygotowała pani Kinga Koziarska.
Późnym wieczorem rozśpiewany autobus powrócił do Jodłowa.
Dziękujemy za miłą obsługę pani przewodnik z Zielonej Góry oraz właścicielom winnicy Kinga.


Drugi Turniej Siatkówki Plażowej z okazji Dni Jodłowa 2017

Drugi tym roku Turniej Siatkówki Plażowej, tym razem w formule open, odbył się w sobotę 29 lipca. Do turnieju zgłosiło się aż 10 drużyn z wielu miejscowości naszego rejonu(np. Jodłów, Lubięcin, Dąbrowno, Nowa Sól, Rudno, Zielona Góra ). Także w tym turnieju emocji nie brakowało , walka o każdy punkt meczowy była bardzo zacięta. W wyniku wielogodzinnej rywalizacji wyłoniono cztery najlepsze drużyny.
Ostateczne wyniki są następujące:
I miejsce: Lisowski Andrzej i Przybyła Dawid
II miejsce: Przybyła Patryk i Cyran Tomasz
III miejsce: Czarnecki Jan i Karasiński Filip
IV miejsce: Sobczyk Martyna i Bereżańska Ewa
Zwycięskim drużynom prezes stowarzyszenia Mirosław Wojtczak złożył gratulacje i wspólnie z sędziami zawodów wręczył puchary oraz wartościowe nagrody rzeczowe.


Pierwszy Turniej Siatkówki Plażowej z okazji Dni Jodłowa 2017

Pierwszy tym roku Turniej Siatkówki Plażowej w nowej formule, dla drużyn z terenu Gminy wiejskiej Nowa Sól, odbył się w sobotę 22 lipca. Do turnieju zgłosiło się aż 11 drużyn z wielu miejscowości naszej gminy(np. Jodłów, Lubięcin, Chełmek, Lipiny, Rudno, Jeziorna). Walka na boisku była bardzo ambitna i pomimo że czasem brakowało zawodnikom sił, nikt się nie oszczędzał. W wyniku zaciętej, wielogodzinnej rywalizacji wyłoniono cztery najlepsze drużyny.
Ostateczne wyniki są następujące:
I miejsce: Witkiewicz Dawid i Witkiewicz Marek drużyna z Jodłowa
II miejsce: Czarnecki Jan i Karasiński Filip drużyna z Rudna
III miejsce: Sandecki Kamil i Wojtasiński Mateusz drużyna z Lubięcina
IV miejsce: Sobczyk Martyna i Bandurowska Klaudia drużyna z Rudna
Zwycięskim drużynom prezes stowarzyszenia Mirosław Wojtczak złożył gratulacje i wspólnie z sędziami zawodów wręczył puchar oraz wartościowe nagrody rzeczowe.
Zarząd Stowarzyszenia serdecznie dziękuje wszystkim, którzy, pomogli zorganizować turniej. Szczególne podziękowania składamy Panu Andrzejowi Sacewiczowi, Jerzemu Klimeckiemu i Kazimierzowi Rosikowi za sędziowanie. Dziękujemy również wójt gminy Nowa Sól pani Izbeli Bojko za włączenie gminy w organizację Dni Jodłowa. Zaangażowanie wspólnych sił gminy, rady sołeckiej Jodłowa i zarządu stowarzyszenia zaowocowało wspaniałą zabawą społeczności lokalnej na festynie rodzinnym na cyplu w Jodłowie.


WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA 2017

W sobotę 17 czerwca w sali wiejskiej Jodłowa odbyło się sprawozdawczo wyborcze Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia. Zgodnie z zatwierdzonym planem zebrania wybrano przewodniczącego obrad i komisje, a następnie nastąpiła część sprawozdawcza od przedstawienia sprawozdania z działalności za okres roku 2016 roku. Sprawozdanie to relacjonowała pani Alicja Makarska i Mirosław Wojtczak. Drugie sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej przedstawiła pani Krystyna Lewandowska. Po dyskusji na temat sprawozdań zebrani podjęli uchwały o ich zatwierdzeniu. Drugą częścią obrad był wybór władz stowarzyszenia i członków Komisji Rewizyjnej na następną czteroletnią kadencję. W wyniku tajnych wyborów wyłoniono następujący skład zarządu: Jerzy Klimecki, Alicja Makrska, Maria Piotrowicz i Mirosław Wojtczak a do składu Komisji wybrano: Krystynę Lewandowską, Krystynę Klimecką, Kazimierza Rasia i Lidię Wojtczak. Nowy zarząd na pierwszym posiedzeniu dokonał podziału funkcji między jego członków, który jest następujący:
prezes - Mirosław Wojtczak,
wiceprezes - Alicja Makarska,
sekretarz - Maria Piotrowicz,
skarbnik - Jerzy Klimecki


PLAŻE W JODŁOWIE I JEZIORNEJ MAJĄ PIASEK JAK W KOŁOBRZEGU

W tym roku zarząd stowarzyszenia postanowił pomóc gminie Nowa Sól w przygotowaniu plaż w miejscach wykorzystywanych do kąpieli w Jodłowie i Jeziornej. W dniu dzisiejszym dojechał zamówiony przez nas piasek na obie plaże, do Jodłowa 80 ton a do Jeziornej 27 ton. Rozplantowaniem piasku na plażach oraz przygotowaniem CYPLA do sezonu zajmują się więźniowie z Nowej Soli. Oficjalnie sezon turystyczny na Cyplu zostanie otwarty 1 czerwca. Zakup piasku został sfinansowany, z darowizny przekazanej naszemu stowarzyszeniu przez szwajcarską fundację z siedzibą w Genewie. W fundacji środki finansowe pozyskano za pośrednictwem Państwa Diany i Marcina Buczyńskich. W imieniu mieszkańców naszego rejonu i turystów przebywających w naszych okolicach serdecznie dziękujemy wymienionym darczyńcom za udzielone wsparcie finansowe.


SPOTKANIE Z PANIĄ WÓJT GMINY NOWA SÓL W JODŁOWIE

Wdniu 05 maja 2017 roku na sali wiejskiej w Jodłowie odbyło się drugie w tym roku spotkanie zarządu stowarzyszenia i Rady Sołeckiej Jodłowa z Panią wójt Gminy Nowa Sól Izabelą Bojko.
W czasie spotkania rozmawiano i szczegółowo omówiono następujące tematy:
- działania niezbędne do poprawy stanu dróg w Jodłowie,
- wykonanie oświetlenia osiedla Sosnowego,
- sprawy związane z rozbudową sali wiejskiej o część sanitarną i socjalną,
- zgłoszenie Jodłowa do konkursu Najpiękniesza wieś województwa lubuskiego 2017
- czyszczenie rowów meliracyjnych
- pojemniki na smieci
Protokół ze spotkania przeczytasz tutaj .


TRASA JODŁÓW - SIEDLISKO OFICJALNIE OTWARTA

Nowa trasa rowerowa Jodłów - Siedlisko z nazwą "Hubert" jest już oficjalnie otwarta. W dniu dzisiejszym odbył się pierwszy tegoroczny rajd pt. "Karolat" z cyklu rajdów "Szlakiem Tajemnic Puszczy Tarnowskiej". Na trasę wyruszyło 54 uczestników a wśród nich członek zarządu województwa lubuskiego Pani Alicja Makarska, wicewojewoda lubuski Pan Robert Paluch a także wójt gminy Nowa Sól Pani Izabela Bojko i zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Nowa Sól Pan Tomasz Szwaja. Uczestnicy na imprezę przybyli do Jodłowa z całego rejonu, wśród nich prawie zawodowcy i zupełni amatorzy jazdy rowerowej. Trasa rajdu przebiegała po niedawno oddanej do dyspozycji turystów fioletowej trasie rekreacyjnej "Hubert", która powstała dzięki darowiźnie przekazanej stowarzyszeniu przez szwajcarską fundację za pośrednictwem Państwa Diany i Marcina Buczyńskich. Wyprawa przebiegała zgodnie z planem z małymi problemami spowodowanymi awarią roweru uczestnika rajdu, kilkoro uczestników wycofało się ze względu na obawy, że nie podołają przejechać całej trasy. W kilku miejscach zaplanowaliśmy postoje w czasie których ciekawie opowiadali o puszczy Pan Jan Wojtasik, Pan Tomasz Szwaja, Pani Beata Kątna oraz Pan Tadeusz Sokołowski. Miłym akcentem był pobyt w Siedlisku, tam na stadionie Pan Jarosław Dykiel, dyrektor GOKIS przygotował oficjalne powitanie grupy. W tym miejscu zaplanowaliśmy posiłek - pyszne kiełbaski z grilla dla uczestników oraz konkurs wiedzy o Puszczy Tarnowskiej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wytrwałość w pokonaniu trudów trasy i uwagę w czasie pogadanek. Dziękujemy także za wszelką pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu rajdu oraz Nadleśnictwu Nowa Sól za patronat nad tą imprezą..


AKCJA W GAJU WANDY

W marcu rozpoczęliśmy zwalczanie szrotówka kasztanowcowiaczka w Gaju Wandy, który jest enklawą kasztanowców na terenie Puszczy Tarnowskiej. Działania te podjęliśmy wspólnie z Nadleśnictwem Sława Śląska i Zespołem Szkół w Lubięcinie. Dołączyli do naszych prac również członkowie Wojskowego Koła Łowieckiego nr 408 z Głogowa. Prace polegały na grabieniu starych liści i paleniu ich w ogniskach.Dzięki dużemu zaangażowaniu wszystkich uczestników udało się wygrabić liście z całego terenu parku, który ma powierzchnię ponad 2 hektary. W czasie przerwy na pieczenie kiełbasek pan leśniczy Tadeusz Sokołowski przedstawił młodzieży szkolnej ciekawe informacje o zwalczanym szkodniku. Natomiast pan Jana Wojtasik opowiedział historię Puszczy Tarnowskiej. Do opowieści dołączył również prezes koła łowieckiego z Głogowa pan Tadeusz Marut. Następnym etapem walki z szrotówkiem będzie oklejenie wszystkich drzew kasztanowca w parku pułapkami lepowymi i rozwieszenie pułapek feromonowych. Działania te będą kontynuowane przez trzy lata, jest to możliwe dzięki środkom finansowym pozyskanym w szwajcarskiej fundacji przez państwo Marcina i Dianę Buczyńskich i przekazanych dla naszego stowarzyszenia. Wszystkim uczestnikom akcji dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas.


SPOTKANIE Z PANIĄ WÓJT GMINY NOWA SÓL W JODŁOWIE

Wdniu 13 stycznia 2017 roku na sali wiejskiej w Jodłowie odbyło się spotkanie zarządu stowarzyszenia i Rady Sołeckiej Jodłowa z wójt Gminy Nowa Sól Panią Izabelą Bojko.
W czasie spotkania rozmawiano i szczegółowo omówiono następujące tematy:
- działania stowarzyszenia w roku 2017 i współpraca w tym zakresie z Gminą Nowa Sól i Radą Sołecką,
- plany dotyczące "Cypla",
- działania niezbędne do poprawy stanu dróg w Jodłowie,
- wykonanie oświetlenia osiedla Sosnowego,
- sprawy związane z rozbudową sali wiejskiej o część sanitarną i socjalną,
- uzupełnienie informacji zawartych na stronie internetowej gminy.
Protokół ze spotkania przeczytasz tutaj .


BUDOWA TRASY REKREACYJNEJ "JODŁÓW - SIEDLISKO" ROZPOCZĘTA

Po zakończeniu etapu uzgodnień i porozumień z nadleśnictwami i gminą Kolsko rozpoczęliśmy pierwsze prace na budowanych trasach.
Firma DREW-DAN wykonała na nasze zlecenie dwie wiaty odpoczynkowe.
Pierwszą przy zbiorniku wodnym MEL-BUD, a drugą w miejscu zwanym Studnia Haussmanna.
Realizujemy też wymianę tablic informacyjnych na nowe z znacznie dokładniejszą mapą Puszczy Tarnowskiej, na której są zaznaczone wszystkie trasy rekreacyjne utworzone przez nasze stowarzyszenie.


TRASA REKREACYJNA "JODŁÓW - SIEDLISKO"

Dzisiaj tj. 29 września zarząd stowarzyszenia przeprowadził oficjalne rozmowy z Nadleśnictwem Nowa Sól w sprawie zawarcia porozumienia dotyczącego wytyczenia trasy rekreacyjnej z Jodłowa do Siedliska. Część tej trasy będzie przebiegać przez tereny zarządzane przez to nadleśnictwo, uzgodnienia dzisiaj zawarte są jednocześnie początkiem współpracy naszego stowarzyszenia z tym nadleśnictwem. Inicjatywa nasza została przyjęta z zrozumieniem i otwartością do współpracy, sądzimy, że będzie ona na zasadach partnerstwa i na wiele lat.


BĘDZIE NOWA TRASA REKREACYJNA "KONOTOP - JODŁÓW - SIEDLISKO"

W dniu dzisiejszym tj. 19 września zarząd stowarzyszenia przeprowadził oficjalne rozmowy z Nadleśnictwem Sława Śląska w sprawie wytyczenia, oznakowania i wyposażenia nowej trasy rekreacyjnej w Puszczy Tarnowskiej. Będzie to trasa z Konotopu przez Jodłów do Siedliska.
Stowarzyszenie uzgodniło realizację projektu wspólnie z nadleśnictwem Sława Śląska. Planujemy podobne rozmowy z Nadleśnictwem Nowa Sól przez którego tereny część trasy będzie przebiegać.
Wykonanie tego projektu jest możliwe dzięki pani Dianie Buczyński Ruchonnet i panu Marcinowi Buczyńskiemu, którzy pozyskali na ten cel i przekazali na konto stowarzyszenia środki finansowe z szwajcarskich fundacji.
Pan Marcin pochodzi z Konotopu a obecnie wraz z małżonką Dianą mieszkają i pracują w Szwajcarii.


Rajd - Rezerwaty Puszczy Tarnowskiej

Punktualnie o godz. 10.00, w sobotę 17 września 2016 r. wystartował z Jodłowa ostatni już w tym roku rajd rowerowy z cyklu "Poznajemy tajemnice Puszczy Tarnowskiej". Trasa wyprawy prowadziła tym razem w kierunku północnym, na obrzeża Puszczy Tarnowskiej. Deszczowe prognozy odstraszyły wielu rajdowych pewniaków i z tego powodu na starcie przy jodłowskim rondzie stawiło się tym razem jedynie dwunastu cyklistów. Pierwszym etapem był użytek ekologiczny "Dolina Jeziornej". Tu rozmawiano o tej, najbardziej elementarnej formie ochrony środowiska naturalnego, jaką są właśnie użytki ekologiczne. Swoistą atrakcją, dostępną tylko w suchych porach roku lub podczas silnych mrozów była piesza przeprawa przez doraźnie zmontowaną z gałęzi groblę pośród niezbyt może głębokiego, ale porośniętego gęstą roślinnością bagna. Po pokonaniu przeprawy starą, malowniczą leśną drogą łączącą Jeziorną z Radzyniem, jodłowska wycieczka dojechała do liczących sobie 3 tys. lat kurhanów k. Zwierzyńca. Ze smutkiem skonstatowano wyraźnie postępującą degradację oryginalnej pamiątki dawnej przeszłości wskutek gospodarczej eksploatacji lasu, a do pewnego stopnia także z powodu amatorskich poszukiwań "skarbów". Odwiedzany zwykle przez najmłodszych miłośników przyrody obszar oznaczony na mapie jako "Lekcja przyrody inaczej" czy też "Szlak Zielonej Sowy" dostarczył pretekstu o rozmowach poświęconych niektórym spośród zwracających największą uwagę ptakom i zwierzętom, w tym bielikowi i jeżom. W etapie następnym zaplanowano przejazd brzegiem Jeziora Sławskiego do Józefowa. Była więc okazja podziwiać taflę jeziora i liczne w tym miejscy wyspy, a także ciągle jeszcze pływające żaglówki. W samym Józefowie podziwiano okazałą przystań żaglową, nieco chyba przesadnie oznakowaną jako "port". Sporą atrakcją okazał się połączony z odpoczynkiem i pieczeniem kiełbasek pobyt w Świętoborze. Zainteresowani podziwiali z wieży widokowej "Joanna" okolicę, niektórzy skorzystali też z dodatkowych możliwości innych form aktywności fizycznej i przećwiczyli wybrane grupy mięśni na specjalnych urządzeniach zamontowanych na polanie rekreacyjnej. Oczywiście znalazł się także czas na przedstawienie tematyki samego rezerwatu, jakim jest miejscowe Jezioro Święte. Ostatnim etapem rajdu było Mesze, gdzie zwiedzono stary cmentarzyk z grobem dawnych zarządców miejscowego folwarku - rodziny Mier i dokonano scharakteryzowania rezerwatu z roślinnością bagienną oraz charakterystycznymi wysokimi klifami, które zostały "przeorane" przez spływającą z góry wodę kilkunastoma żlebami . Mesze było ostatnim - jak to wczesniej wspomniano - z założonych celów wrześniowego rajdu. Potem nastąpił już tylko powrót przez Jeziorną do Jodłowa, gdzie Pan Mirosław Wojtczak – prezes zarządu Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów podziękował uczestnikom za udział w dzisiejszej wyprawie i zaprosił na kolejne w 2017 r. Jan WOJTASIK


Rajd - Tajemnice Puszczy Tarnowskiej

W sobotę 13 sierpnia na rondo w Jodłowie zgłosiło się około 20 uczestników rajdu. Przed startem prezes Stowarzyszenia pan Mirosław Wojtczak zapoznał uczestników ze sprawami organizacyjnymi i krótko scharakteryzował trasę do pokonania. Grupa ruszyła do pierwszego miejsca postoju w Dąbrownie gzie w rejonie starego folwarku czekała na peleton pani sołtys Katarzyna Zarek, która przedstawiła rajdowiczom historię mijscowości Dąbrowno. Kolejnym celem na trasie było lotnisko w Dąbrownie stowarzyszenia Ikarus , tu mieliśmy możliwość obejżenia i zapoznania się budową motolotni. Uczestnicy rajdu mieli wiele pytań do pana Tomasza Zalewskiego skarbnika stowarzyszenia Ikarus oraz kilka osób zadeklarowało chęć odbycia lotu widokowego. Następny postój zaplanowano w rejonie Gaju Wandy tu natomiast Pan Andrzej Sacewicz opowiadał o pracy koła łowieckiego i zasadach obowiązujących w myśliwstwie. W dalszej drodze uczestnicy rajdu odwiedzili wzgórze Almy i Dębówko, tam była okazja zapoznania się z historią tych miejsc oraz z informacją o działaniach stowarzyszenia. Na zakończenie przedstawiciele zarządu Stowarzyszenia podziękowali wszystkim, którzy wzięli udział w imprezie. Zarząd serdecznie dziękuje Nadleśnictwu Sława Śląska i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Lubuskiego za wsparcie rzeczowe w postaci przekazanych materiałów promocyjnych. Już teraz zapraszamy na ostatni rajd w tym roku, który odbędzie się 17 września.


Wycieczka do wieży JOANNA

Przejazd autobusem do miejscowości Święte w pobliżu której znajduje się wieża widokowa JOANNA, to nowa forma integracji dla społeczności Jodłowa zaproponowana przez zarząd stowarzyszenia. Jesteśmy zaskoczeni tak dużym zainteresowaniem, w wycieczce uczestniczyło aż 26 osób. Wejście na wieżę okazało się nie tak trudne a strach przed wysokością został wynagrodzony wspaniałymi widokami jakie można było oglądać z platformy widokowej.
Po zejściu z wieży widokowej uczestnicy wycieczki przeszli na polanę edukacyjno - rekreacyjną gdzie było już rozpalone ognisko.
W tym pięknym miejscu piekliśmy kiełbaski, można było także ćwiczyć w siłowni na powietrzu i oglądać liczne tablice informacyje na polanie edukacyjnej zbudowanej tu przez Nadleśnictwo Sława Śląska.


Spotkanie integracyjne z okazji Dnia Jodłowa

Tradycyjnie w ostatnią sobotę lipca , w ramach obchodów Dnia Jodłowa, na terenie przy sali wiejskiej odbyła się impreza integracyjna zorganizowana przez
Radę Sołecką Jodłowa oraz zarząd Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów.
W części artystycznej rozpoczynającej imprezę mieliśmy przyjemność wysłuchania pięknych utworów duetu WENA z Zielonej Góry. Każdy występ duetu widzowie nagradzali gromkimi brawami.
O godzinie 20.00 rozpoczęła się część integracyjna, w której licznie wzięli udział mieszkańcy Jodłowa, członkowie Stowarzyszenia i inne osoby chcące się dobrze bawić.
Kiełbaski i karkówka z kateringu przygotowanego przez organizatorów smakowała wyśmienicie. Również dzieci miały okazję do świetnej zabawy i rozkoszowania się pysznymi lodami czy też watą cukrową. Uczestnicy imprezy, która trwała do późnych godzin nocnych dziś ją mile wspominają.
Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom i wszystkim osobom, które pomogły w organizacji całego przedsięwzięcia, obsłudze gości oraz w pracach porządkowych następnego dnia.


Gminny Turniej Siatkówki Plażowej

W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy Turniej Siatkówki Plażowej, w nowej formule dla drużyn z terenu Gminy wiejskiej Nowa Sól. Do turnieju zgłosiło się aż 8 drużyn z różnych miejscowości gminy. Walka na boisku była bardzo ambitna i zacięta i pomimo,że czasem brakowało zawodnikom sił nikt się nie oszczędzał. W wyniku zaciętej, wielogodzinnej rywalizacji wyłoniono cztery najlepsze drużyny.
Ostateczne wyniki są następujące:
I miejsce: Karasiński Filip i Panasiuk Tomasz
II miejsce: Pośledni Piotr i Runiec Adrian
III miejsce: Biskup Łukasz i Biskup Mariusz
IV miejsce: Witkiewicz Elżbieta i Witkiewicz Marek
Zwycięskim drużynom prezes stowarzyszenia Mirosław Wojtczak złożył gratulacje i wspólnie z sędziami zawodów wręczył puchar i wartościowe nagrody rzeczowe.
Zarząd Stowarzyszenia serdecznie dziękuje wszystkim, którzy, pomogli zorganizować turniej. Szczególne podziękowania składamy Panu Andrzejowi Sacewiczowi i Jerzemu Klimeckiemu za sędziowanie.


Turniej Siatkówki Plażowej - JODŁÓW 2016

W Turnieju Siatkówki Plażowej, w tym roku wzięło udział aż 16 drużyn z różnych miejscowości, najwięcej z Nowej Soli ale były także drużyny z Sulechowa, Radzynia, Lubięcina, Dąbrowna, Jodłowa i Jeziornej. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała rywalizacji drużyn na morskim piasku.
Poziom rozgrywek był bardzo wysoki. W wyniku zaciętej, wielogodzinnej rywalizacji wyłoniono cztery najlepsze drużyny.
Ostateczne wyniki są następujące:
I miejsce: Majewski Michał i Goltz Alan
II miejsce: Przybyła Dawid i Lisowski Andrzej
III miejsce: Witkiewicz Dawid i Ogonowska Joanna
IV miejsce: Ozgowicz Patrycja i Bandurowska Klaudia
Zwycięskim drużynom wręczono puchary i wartościowe nagrody rzeczowe.
Zarząd Stowarzyszenia serdecznie dziękuje wszystkim Osobom, które z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w przygotowaniach do imprezy oraz pomogły w jej przeprowadzeniu. Szczególne podziękowania składamy Panu Andrzejowi Sacewiczowi za wielogodzinne sędziowanie.


DZIEŃ JODŁOWA 2016

Podobnie jak w ubiegłych latach zarząd Stowarzyszenia przygotował kilka imprez z okazji Dnia Jodłowa.
Tegoroczne obchody zaplanowaliśmy na pięć weekendów, tak aby dać możliwość uczestniczenia wszystkim chętnym.
Program zaplanowanych imprez jest następujący:
23.07.2016 9:00-18:00 TURNIEJ SIATKÓWKI PLAŻOWEJ-OPEN
30.07.2016 11:00-16:00 TURNIEJ SIATKÓWKI PLAŻOWEJ-DLA MIESZKAŃCÓW GMINY WIEJSKIEJ NOWA SÓL
30.7. 2016 19:00-20:00 KONCERT DUETU „WENA”
30.07.2016 20:00-24:00 SPOTKANIE INTEGRACYJNE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA I MIESZKAŃCÓW JODŁOWA
06.08.2016 10:00-14:00 WYCIECZKA DO WIEŻY WIDOKOWEJ „JOANNA” W ŚWIĘTNIE
13.08.2016 10:00-15.00 REKREACYJNY RAJD ROWEROWY „SZLAKIEM TAJEMNIC PUSZCZY TARNOWSKIEJ”
Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w zaplanowanych imprezach !


RAJD ROWEROWY - JARY I WZNIESIENIA PUSZCZY TARNOWSKIEJ

W sobotę 18 czerwca na rondo w Jodłowie zgłosiło się około 20 uczestników rajdu. Przed startem prezes Stowarzyszenia pan Mirosław Wojtczak oraz pan Jan Wojtasik zapoznali uczestników ze sprawami organizacyjnymi i krótko scharakteryzowali trasę do pokanania. Grupa ruszyła do pierwszego miejsca postoju na Wodnej Górze. Kolejnym celem na trasie, którą przebiegał rajd, był Dębowy Jar. Następny postój zaplanowano na najwyższym wzniesieniu Puszczy Tarnowskiej tzw Góry Widok - 121,6m. W czasie następnego postoju uczestnicy rajdu odwiedzili wieżę obserwacyjną,przy której pan nadleśniczy Wiesław Daszkiewicz omówił zasady i działania przeciwpożarowe realizowane w nadleśnictwie. Uczestnicy mieli wiele pytań do pana nadleśniczego w tym temacie. W drodze powrotnej do Jodłowa odwiedzono jeszcze: Suche Stawy , Źródełko Miłości oraz Źródełko Jodłowskie. Na ostatnim przystanku na uczestników czekały przygotowane przez Stowarzyszenie materiały i gadżety promujące Puszczę Tarnowską oraz popularyzujące trasy rekreacyjne. Na zakończenie przedstawiciele zarządu Stowarzyszenia podziękowali wszystkim, którzy wzięli udział w imprezie. Zarząd serdecznie dziękuje Nadleśnictwu Sława Śląska i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Lubuskiego za wsparcie rzeczowe w postaci przekazanych materiałów promocyjnych. Dziękujemy również panu Janowi Wojtasikowi za nieocenioną pomoc w przygotowaniu i poprowadzeniu rajdu.


RAJD "ROMANTYCZNA PUSZCZA"

Pierwszy tegoroczny rajd jodłowski z cyklu "Poznajemy tajemnice Puszczy Tarnowskiej" już za nami. Na starcie stanęło ponad 30 rowerzystów i towarzyszący im jeden maratończyk. Rozpiętość wieku wahała się od 7 do blisko 80 lat. Warto zaznaczyć, że poza mieszkańcami Jodłowa, odnotowano obecność gości z Nowej Soli, Tarnowa Jeziernego, Radzynia, Siedliska, Kolska i innych miejscowości. Frekwencja więc dopisała, pogoda także. Peleton wyruszył z Jodłowa punktualnie o godz. 10.00 i zgodnie z planem, niebieską trasą rekreacyjną wspiął się na pierwsze wzniesienia Puszczy Tarnowskiej.
Dojazd do Dębowego Jaru, pierwszego urokliwego miejsca na szlaku zajął blisko 30 minut. Wprawdzie Dębowy Jar dzieli od Jodłowa zaledwie 2,5 km, ale różnica wysokości sięga niemal 40 m. Trzeba więc było pokonać nie tylko kilka długich piaskowych łach, ale też sporo ostrych podjazdów.
W Dębowym Jarze była więc okazja do krótkiego wypoczynku, wysłuchania kilku historycznych i kilku najzupełniej współczesnych informacji o Puszczy. Za moment cała grupa wyruszyła na zachód w kierunku Gaju Wandy.
Tam okazało się, że kasztany już kwitną, a na uczestników rajdu czeka Pan Tadeusz Sokołowski – leśniczy Leśnictwa Dąbrówno, zarazem gospodarz zwiedzanego właśnie fragmentu Puszczy. Pan Tadeusz z właściwą sobie swadą przekazał rajdowiczom ciekawe informacje liczącym 2.5 ha polu kasztanowców, walce z leśnymi szkodnikami i sposobach rewitalizacji tego niezwykłego miejsca.
Po wspólnym pamiątkowym zdjęciu pod konarami liczącego sobie 500 lat dębu wyprawa skierowała się na zachód w stronę nowoczesnego zbiornika wodnego, zbudowanego na miejscu historycznej Studni Haussmana. W czasie, gdy rowerzyści podziwiali uroki leśnej kotlinki wypełnionej w najgłębszym miejscu wodą, jeden z Panów uczestniczących w wyprawie przekazał ciekawą relację o sposobie pozyskiwania wody ze zbiornika podczas niedawno przeprowadzanych w okolicy ćwiczeń pożarowych.
Kolejny etap wycieczki stanowiła położona nieopodal Czerwona Małpa. Obecność przy niej była kolejna okazją do zrelacjonowania historii pojawienia się tego najsłynniejszego głazu narzutowego w Puszczy Tarnowskiej oraz kilku towarzyszącemu mu legend.
Zwiedzaniu następnej atrakcji, jaką stanowił Kamienny Kurhan, towarzyszyło nie tylko stopniowo narastające zmęczenie, ale też klimat pewnej niesamowitości wywołany opowiadaniem o tajemniczej mogile sprzed wieków i okolicznym cmentarzysku dzikich zwierząt.
Na etapie drogi powrotnej do Jodłowa zatrzymano się jeszcze na krótko przy Zameczku Geibla oraz w Dębówku. Historię oraz dzień dzisiejszy obydwu tych oryginalnych miejsc przedstawił Pan Mirosław Wojtczak – prezes Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów i zarazem organizator rajdu.
W tzw. zaś miedzyczasie czteroosobowa grupa rowerowych harcowników na zasadzie "agrafki" zdążyła oderwać się od peletonu, dojechać do Grochowic i Żużlową Drogą powrócić do Dębówka. Za ten wyczyn nie szczędzono im słów podziwu i gromkich braw.
Rajd zakończył się przed godziną 15.00 w leśnym punkcie odpoczynku "Pod Bliźniakami" kolejną wspólną fotografią oraz obdarowaniem uczestników pamiątkowymi gadżetami. Dodatkowo wyróżniono najmłodszego i najstarszego spośród rajdowców. Specjalna nagrodę otrzymał także "maratończyk" Łukasz.
Rozwiązując imprezę, Pan Mirosław Wojtczak podziękował uczestnikom za udział, pogratulował kondycji i zaprosił do udziału w kolejnych jodłowskich przedsięwzięciach rajdowych.
Źródło:http://www.janwojtasik.pl/1324-rajd-romantyczna-puszcza.html


BUDOWA TRASY REKREACYJNEJ Z JODŁOWA DO GROCHOWIC ROZPOCZĘTA

W okolicy cegielni została zabudowana nowa wiata do odpoczynku. To już szósta stojanka na naszych trasach rekreacyjnych w Puszczy Tarnowskiej. Projekt trasy otrzymał dofinansowanie Zarządu województwa lubuskiego i jest realizowany w partnerstwie z Nadleśnictwem Sława Śląska. Już wkrótce umieścimy na całej długości trasy znaki kierunkowe i nowe mapy na tablicach przy stojankach.


AKCJA SPRZĄTAMY JODŁÓW 2016

30 kwietnia 2016 roku odbyła się trzecia akcja "Sprzątamy Jodłów". Do zbierania śmieci z terenu Jodłowa i pobliskich lasów o godzinie 11 zgłosiło się 25 osób. Zebraliśmy sporą hałdę śmieci, głównie butelki i plastiki. Zarząd stowarzyszenia serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom akcji za poświęcenie kilku godzin własnego wolnego czasu dla celów społecznych. W tym przedsięwzięciu w całości poświęconym dbałości o czystość środowiska nas otaczającego.


Szanowni Państwo !

Zwracamy się do Członków i Sympatyków naszego stowarzyszenia z gorącą prośbą o wsparcie finansowe poprzez przekazanie nam jednego procenta podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).
W tym roku zabiegamy o pozyskanie srodków finansowych z funduszów unijnych i samorządowych na następujące działania:
- promocję naszej miejscowości i okolicy, m.in. poprzez zlecenie dodruku kalendarzyków i ulotek,
- wytyczenie, oznakowanie i wyposażenie kolejnej, szóstej trasy rekreacyjnej „czarnej” o długości 22 km, do Grochowic,
- organizację w okresie od maja do września pięciu rajdów rowerowych „Szlakiem Tajemnic Puszczy Tarnowskiej”,
- utrzymanie i konserwację tras rekreacyjnych,
- zorganizowanie w maju akcji „Sprzątamy Jodłów” polegającej na uprzątnięciu śmieci z terenu naszej wsi oraz lasów ją okolicznych.
W lipcu w ramach obchodów Dnia Jodłowa planujemy:
- organizację Turnieju Siatkówki Plażowej,
- wspólnie z Radą Sołecką imprezę integracyjną dla członków stowarzyszenia oraz mieszkańców Jodłowa.
W naszych działaniach wspierają nas i służą nieocenioną pomocą Nadleśnictwo Sława Śląska oraz Gmina Nowa Sól. Wymierne efekty przynosi bardzo dobra współpraca z panem sołtysem Jerzym Klimeckim.
Wszystkim nam zależy nam na tym, aby Jodłów był miejscem przyjaznym zarówno dla mieszkańców, jak i gości.
W zeznaniu podatkowym prosimy wpisać w polu H ( wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego) numer :
KRS 0000335687
STOWARZYSZENIE WSPIERANIA ROZWOJU LETNISKA JODŁÓW
Sugerujemy też zaznaczenie w następnej rubryce zgody na podanie nam Państwa nazwiska – bez tego Darczyńcy pozostają dla nas anonimowi i nie wiemy, komu indywidualnie podziękować. Za każdą pomoc będziemy bardzo wdzięczni. Uzyskane z 1 procenta fundusze pomogą w realizacji zadań służących rozwojowi naszej miejscowości. Z wyrazami szacunku Zarząd stowarzyszenia


GŁAZ ANDRZEJA JEST JUŻ POMNIKIEM PRZYRODY

26listopada 2015 roku na posiedzeniu Rady Miejskiej w Sławie została podjęta na nasz wniosek Uchwała w sprawie ustanowienia pomnika przyrody - głaz narzutowy o nazwie "GŁAZ ANDRZEJA".
Głaz został odkryty wiosną 2015 roku przez Pana Andrzeja Zawadzkiego w lesie 200, metrów od Jodłowskiej zielonej trasy rekreacyjnej, był prawie cały w ziemi i przez to zupełnie niewidoczny w otoczeniu drzew.
Całe jego piękno odsłonięto dzięki osobistemu zaangażowaniu Pana Andzeja Sacewicza i kilku członków stowarzyszenia, przy pomocy specjalistycznego sprzętu ratownictwa górniczego.
Głaz ma teraz ochronę prawną i w stosunku do niego ustanowiono kilka zakazów, tj.:
- niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obiektu,
- wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu,
- uszkadzania i zanieczyszczania gleby,
- umieszczania tablic reklamowych,


Rajd na Grzbiet Karolatu

Upalny początek tegorocznego sierpnia nasuwał uzasadnione obawy o frekwencję na zaplanowanym na dzień dzisiejszy przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów rajdzie rowerowym. Obawy te okazały się jednak zupełnie nieuzasadnione. Amatorów wyprawy "Na grzbiet Karolatu" nie odstraszyła ani wysoka temperatura ani burzowa chmura na horyzoncie. Na starcie w Jodłowie stawiło się bowiem aż 32 rowerzystów. Wśród nich Pani Alicja Makarska - Członek Zarządu Województwa Lubuskiego.
Pan Mirosław Wojtczak – prezes SWRLJ dokonał oficjalnego otwarcia rajdu przypominając, że obecny projekt jest już ostatnim przedsięwzięciem Stowarzyszenia realizowanym wspólnie z Nadleśnictwem Sława Śląska w ramach cyklu "Szlakiem tajemnic Puszczy Tarnowskiej", a jego celem jest zapoznanie uczestników rajdu z kolejnymi atrakcyjnymi miejscami w puszczy. Z kolei, o najważniejszych zasadach bezpiecznego poruszania się podczas wycieczek rowerowych tradycyjnie już przypomniał współautor projektu kolejnych rajdów jodłowskich do Puszczy Tarnowskiej i zarazem ich pilot – Jan Wojtasik.
Pierwszy krótki postój nastąpił przy "Starodrzewiu z Ptasim Podwórkiem". To swoista oaza dorodnych drzew liściastych, głównie buków w otoczeniu sosnowym, która stała się matecznikiem wielu gatunków ptaków, m.in. dudka, sikor, kukułek czy gągołów. O idei wyróżnienia tego rodzaju skupisk gatunkowych w przebiegu Jodłowskich Tras Spacerowych opowiedział Pan Mirosław Wojtczak. Następnym, nieco już dłuższym punktem przystankowym był niedawno "odkryty" głaz Andrzej, który obecnie oczekuje na finał procedury oficjalnego nadania mu statusu pomnika przyrody. O sposobach przemieszczania się skał podczas wędrówki lodowca poinformował uczestników wyprawy Pan Andrzej Marciniak. Powiedział m.in., że granitowy Andrzej jest przykładem głazu wędrującego, najpewniej pochodzi ze Szwecji, chociaż nie można stanowczo wykluczyć, że został przyniesiony do Jodłowa z dna Bałtyku. Kolejny etapem wyprawy był charakterystyczny zroślak Bliźniaki. Historię jego ocalenia przed przysłowiowym toporem drwala przedstawił piszący te słowa. Jak zawsze, niewesołe refleksje towarzyszyły cyklistom przy podziwianiu Krzywego Dębu. Uważany do niedawna za najstarsze żywe drzewo w Puszczy Tarnowskiej, uznany jeszcze przed II Wojną Światową za pomnik przyrody, wielokrotnie eksponowany na fotografiach z powodu charakterystycznego wyglądu leśny ostaniec, ostatniej wiosny nie wypuścił już niestety zielonych liści i dokonał żywota. Następnym etapem wyprawy był podjazd, a dla wielu faktycznie podejście pod jedno z najwyższych wzniesień Puszczy – Wysoką Halę. Tu zatrzymano się na moment przy pozostałościach punktu triangulacyjnego i wysłuchano relacji o niektórych przejawach aktywności ostatniego zlodowacenia, wytwarzaniu cegieł na obszarze d. Puszczy i genezie oczek wodnych na szczytach okolicznych wzniesień. Podczas dłuższego postoju w Dębówku uczestnicy rajdu mieli możliwość obejrzenia pozostałości po barakach niemieckiego obozu pracy przymusowej. Wcześniej wysłuchano jednak opowiadania Pana Mirosława Wojtczaka o historii dawnej osady, charakterystycznych obiektach, jakie istniały tam do końca ostatniej wojny i sposobie ich wykorzystywania. Wsparcia w prezentacji tego fragmentu wycieczki udzielił specjalnie przybyły na spotkanie Pan Lothar Lindner – najpewniej ostatni spośród żyjących jeszcze mieszkańców Dębówka [niem. Glogeiche]. Pan Lothar niestety nie czuł się najlepiej i zadeklarował przekazanie Stowarzyszeniu pisemnej relacji o zapamiętanych przez niego faktach z życia osady, zwłaszcza z czasów II WŚ. Zanim uczestnicy rajdu dotarli do Zamku Geibla, czekało ich jeszcze spotkanie ze Słoniową Łapą, charakterystycznym dębem z patologiczną naroślą u podstawy przypominającą stopę tego sympatycznego zwierzęcia z Afryki. Wizytę w Zamku Geibla wielu uczestników wyprawy zapamięta zapewne i będzie sobie kojarzyć jako miejsce wytchnienia w "cienistym gaiku", którego klimat kontrastował z coraz mocniej przygrzewającym słońcem. Pozostali z uwagą wysłuchali opowiadania o położonej w centrum Puszczy książęcej rezydencji, w której chętnie przebywał późnoromantyczny poeta niemiecki Emanuel Geibel. Ostatnim z planowanych aspektów dydaktycznych rajdu było spotkanie z przedstawicielem EXALO – firmy poszukującej złóż rudy miedzi, która niedawno rozpoczęła wiercenia na stanowisku w pobliżu Dębówka. Dyskutowano o aspektach technicznych prowadzenia tego rodzaju wierceń i sposobach wykorzystania wyników badań. Zakończenie rajdu, połączone z wręczeniem uczestnikom okolicznościowych pamiątek i zaproszeniem na kolejne wyprawy już w roku 2016, nastąpiło w Leśnym Punkcie Odpoczynku "Na Rozdrożu".
Źródło: http://www.janwojtasik.pl


Dzień Jodłowa - 2015

W sobotę 8 sierpnia , w ramach obchodów Dnia Jodłowa, na terenie przy sali wiejskiej odbyła się impreza integracyjna zorganizowana przez
Radę Sołecką Jodłowa oraz zarząd Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów.
Imprezę zainaugurowało widowisko plenerowe pt. „Polowanie na kaczki barona Munchhausena” w wykonaniu nowosolskiego teatru Terminus A Quo.
O godzinie 20.00 rozpoczęła się część integracyjna, w której licznie wzięli udział stali mieszkańcy Jodłowa oraz członkowie Stowarzyszenia wraz z rodzinami.
Przybyli goście dobrze bawili się przy muzyce i przygotowanym przez organizatorów poczęstunku. Nawet burza i deszcz, na szczęście dość przelotne, nie zakłóciły imprezy, która trwała do godziny 2.00.
Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom i wszystkim osobom, które pomogły w organizacji całego przedsięwzięcia, obsłudze gości oraz w pracach porządkowych następnego dnia.


Rajd rowerowy Szlakiem Tajemnic Puszczy Tarnowskiej - Do Granic Lodowca

Zorganizowany w dniu 26 lipca 2015 r. przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów pod hasłem "Z Jodłowa do granic lodowca" rajd rowerowy rozpoczął się z niewielkim opóźnieniem. Prowadzona przez Pana Alfreda Röslera grupa rowerzystów ze Sławy musiała bowiem zmagać się z silnym zachodnim wiatrem, który utrudniał dojazd na miejsce zbiórki. Potem już wszystko poszło zgodnie z planem.
Panowie: Mirosław Wojtczak – prezes SWRLJ i Wiesław Daszkiewicz - nadleśniczy Nadleśnictwa Sława Śląska dokonali oficjalnego otwarcia wyprawy przypominając, że obecny projekt jest kolejnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia realizowanym wspólnie z Nadleśnictwem Sława Śląska w ramach cyklu "Szlakiem tajemnic Puszczy Tarnowskiej", a celem wyprawy jest zapoznanie uczestników rajdu z kilkoma atrakcyjnymi miejscami w puszczy, zwłaszcza z takimi, które stanowią pozostałości po ostatnim zlodowaceniu klimatycznym.
Pierwszym napotkanym na trasie przykładem takiej pozostałości okazał się zupełnie niedawno "odkryty" głaz Andrzej, który obecnie oczekuje na finał procedury oficjalnego nadania mu statusu pomnika przyrody. Przyznać trzeba, że po wyeksponowaniu go z dotychczasowego miejsca leżakowania, prezentuje się doskonale. O okolicznościach jego znalezienia poinformował obecny wśród dzisiejszych rajdowców Pan Andrzej Zawadzki, natomiast niektóre z faktów związanych z częściowym wydobyciem ponad powierzchnię ziemi przytoczył uczestnik akcji wydobywczej Pan Andrzej Sacewicz.
Nieco wcześniej wyprawa rowerowa zatrzymała się krótko przy "Starodrzewiu z Ptasim Podwórkiem". To swoista oaza dorodnych drzew liściastych, głównie buków w otoczeniu sosnowym, która stała się matecznikiem wielu gatunków ptaków. O idei zakładania i ochronie tego rodzaju skupisk gatunkowych opowiedział Pan Wiesław Daszkiewicz.
Kolejny etapem wyprawy był charakterystyczny zroślak Bliźniaki. Historię jego ocalenia przed przysłowiowym toporem drwala przedstawił piszący te słowa, a zarazem pilot całej wycieczki Jan Wojtasik. Fotografie Bliźniaków trafiły już do wielu wydawnictw albumowych. Przykładem jest wydany w 2013 r. album zatytułowany: "Powiat Nowosolski. Dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze pogranicza polsko-saksońskiego". Prezentowane były one także podczas wystawy "Pejzaże Puszczy Tarnowskiej".
Niewesołe refleksje towarzyszyły cyklistom przy podziwianiu Krzywego Dębu. Uważany przez wielu za najstarsze żywe drzewo w Puszczy Tarnowskiej, uznawany jeszcze przed II Wojną Światową za pomnik przyrody, wielokrotnie eksponowany na fotografiach z powodu charakterystycznego wyglądu leśny staruszek, niestety w tym roku nie wypuścił już zielonych liści i ostatecznie dokonał żywota.
Kolejnym etapem wyprawy był podjazd, a dokładniej podejście pod jedno z najwyższych wzniesień Puszczy – Wysoką Halę. Tam uczestnicy rajdu mieli okazję zobaczyć kilkanaście rosnących na zboczu wiekowych dębów oraz tzw. Aportującego Pieska – dziuplaka o oryginalnym kształcie. Na Wysokiej Hali pojawiła się też możliwość bliższego poznania historii ostatniego zlodowacenia i ukształtowanego przezeń krajobrazu. Z wielkim znawstwem i zaangażowaniem problematykę tę omówił Pan Alfred Rösler.
Jego wiedza przyrodnicza, doświadczenie zdobyte w czasie wieloletniej aktywności krajoznawczej i erudycja okazały się bezcenne jeszcze wielokrotnie podczas rajdu "do granic lodowca". Także podczas poznawania okolic Szachownicy, gdzie znajdują się Mały i Duży Suchy Staw Śródleśny. Aktualne zdjęcie jednego z lodowców na Spitsbergenie po elektronicznym naniesieniu na geologiczny podkład zwiedzanej własnie moreny czołowej z całą pewnością ułatwiło zrozumienie czym był ostatni lądolód na Pojezierzu Sławskim i jak najprawdopodobniej prezentował się jego południowy kraniec.
Zanim jednak wyprawa dotarła do obszaru Szachownicy, jej uczestnicy zastanawiali się nad przyczynami powstania Słoniowej Łapy, zastanawiali się też, jakim celom służyła śródleśna kolejka wąskotorowa, skąd biorą się różne nazwy tych samych obiektów przyrodniczych czy dawnych osad leśnych.
O historii jednego z takich miejsc – Dębówku zwanym też Dębowem, Krzyżowcem czy Spaloną Leśniczówką opowiedział Pan Mirosław Wojtczak. Uczestnicy rajdu mieli też możliwość obejrzenia pozostałości po barakach niemieckiego obozu pracy przymusowej.
Po dokładniejszym spenetrowaniu okolicy Małego Stawu Śródleśnego, zwłaszcza konstrukcji istniejącego tu niegdyś pomostu ułatwiającego strażom pożarnym pobór wody i wysłuchaniu pogadanki Pana Alfreda Röslera o stosunkach wodnych okolic Pojezierza Sławskiego, cala wyprawa ruszyła w drogę powrotną do Jodłowa. Słuchaczom z całą pewnością utkwiły w pamięci słowa prelegenta o konsekwencjach dla przyrody systematycznego wzrostu średniej rocznych temperatur okolic Sławy oraz obniżenia lustra wody spowodowanego działalnością głogowskich kopalni miedzi.
W drodze do Jodłowa cykliści mieli jeszcze możliwość krótkiego postoju przy słynnym Źródełku Miłości. Tam też wysłuchano legendy o finale nieszczęśliwej miłości rybaka z Jeziora Tarnowskiego Dużego i młodej kasztelanki z zamku w Tarnowie Jeziernym.
Zakończenie rajdu połączone z wręczeniem uczestnikom okolicznościowych pamiątek i zaproszeniem na kolejną wyprawę w sierpniu b.r. nastąpiło w Leśnym Punkcie Odpoczynku "Na Rozdrożu" krótko przed godziną 14.00.
Warto dodać, że pogoda dopisała. Dokuczliwy poranny wiatr w leśnych ostępach stracił wyraźnie na intensywności, a w końcu ucichł w ogóle. Rowerzystom sprzyjała też umiarkowana temperatura. Dopisała też frekwencja. Na starcie zameldowało się bowiem aż 34 uczestników w wieku od 9 do 80 lat i wszyscy - co należy podkreślić - dojechali do mety.
Źródło: http://www.janwojtasik.pl/1125-wędrowanie-po-morenie.html


Turniej Siatkówki Plażowej - 2015

W Turnieju Siatkówki Plażowej, który zorganizowaliśmy na boisku przy sali wiejskiej w Jodłowie, wzięło udział 8 drużyn z różnych miejscowości: Nowej Soli, Szprotawy, Jodłowa, Jeziornej. Poziom rozgrywek był bardzo wysoki. W wyniku zaciętej, wielogodzinnej rywalizacji wyłoniono trzy najlepsze drużyny oraz najlepszą drużynę miejscową.
Pogoda dopisała a chwilowa burza na początku zawodów w niczym nie przeszkodziła.
Ostateczne wyniki są następujące:
I miejsce: Witkiewicz Daniel i Goltz Alan
II miejsce: Kaniuk Jeremiasz i Kubera Tomasz
III miejsce: Ogarowski Michał i Lisowski Andrzej
Najlepsza drużyna miejscowa : Sebastian Kasprzyk i Piotr Pośledni
Zwycięskim drużynom wręczono puchary i wartościowe nagrody rzeczowe.
Zarząd Stowarzyszenia serdecznie dziękuje wszystkim Osobom, które z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w przygotowaniach do imprezy oraz pomogły w jej przeprowadzeniu.


DZIEŃ JODŁOWA 2015

Już tradycyjnie zarząd stowarzyszenia przygotował kilka imprez z okazji Dnia Jodłowa. Tegoroczne obchody zaplanowaliśmy na dwa weekendy,
tak aby dać możliwość uczestniczenia wszystkim chętnym.
Program imprez jest następujący:
- 25 lipca - Turniej Siatkówki Plażowej na boisku przy sali wiejskiej od godziny 11:00 do 21:00 ,
- 26 lipca – rekreacyjny rajd rowerowy „Do granic lodowca” , start na rondzie o godzinie 9:00 ,
- 8 sierpnia - widowisko plenerowe „ Polowanie na kaczki barona Munchhausena” w wykonaniu teatru TERMINUS A QUO, na placu przy sali wiejskiej o godzinie 19:00
- 8 sierpnia – impreza integracyjna dla członków stowarzyszenia i mieszkańców Jodłowa, na placu przy sali wiejskiej, początek o godzinie 20:00 .
Serdecznie Wszystkich zapraszamy !


RAJD DO ZRĘBÓW STACHURY

Jodłów – Grochowice – Jodłów. Powieściowe "Bobrowice, gromada Hopla, nadleśnictwo Sława" były celem zorganizowanej 20 czerwca 2015 r. przez Zarząd Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów i Nadleśnictwo Sława Śląska kolejnej wyprawy rowerowej przez Puszczę Tarnowską. Pogoda okazała się lepsza od zapowiadających ją prognoz, a czas wyczekiwania na start umiliły uczestnikom akordy utworów muzycznych skomponowanych do słów Edwarda Stachury. Po krótkim powitaniu przez Panów: Mirosława Wojtczaka – Prezesa Zarządu SWRLJ i Wiesława Daszkiewicza – Nadleśniczego Nadleśnictwa Sława Śląska grupa rowerzystów zieloną jodłowską trasą rekreacyjną rozpoczęła lesną wędrówkę do Grochowic. Krótki postój organizacyjny w Kamiennej stał się okazją do przedstawienia historii tej niewielkiej leśnej osady. Z kolei, już w pobliżu Krążkowa zatrzymano się na nieco dłuższą chwilę przy pomniku przyrody nieożywionej – Głazie "Henryk". Pozostawiony przez ostatni lądolód okazałej wielkości kamień otrzymał imię swojego odkrywcy leśniczego Henryka Zegara. Podczas tego postoju Pan Nadleśniczy Wiesław Daszkiewicz przedstawił ciekawe fakty dotyczące historii i warunków tworzenia Polskiej Administracji Leśnej na Ziemiach Zachodnich, w tym zwłaszcza okoliczności związanych z powstaniem i działalnością Nadleśnictwa w Sławie. 70.ta rocznica Lasów Państwowych w Zielonej Górze była doskonałą przesłanką do omówienia tego tematu. Tuż przed wjazdem do Grochowic cała wyprawa na krótką chwile przystanęła jeszcze pod sosnami "Zroślakami" – osobliwością przyrodniczą w pobliżu miejscowości. Za moment dały się słyszeć pierwsze odgłosy odbywającego się na grochowickiej polanie "Stachuriadowego" konkursu poezji śpiewanej – jednego celów jodłowskiej wyprawy rowerowej "Do Zrębów Stachury". Pierwszy etap pobyty w Grochowicach zakładał jednak odwiedzenie niektórych charakterystycznych miejsc w tej śródleśnej wiosce. Dzięki Pani Barbary Kobieli – przewodnikowi i znawcy tematu, uczestnicy rajdu mogli zobaczyć m.in. powieściowy dom Babci Oleńki, czyli kwaterę, gdzie w styczniu 1967 r. w czasie sezonowego zatrudnienia w Leśnictwie Grochowice mieszkał Edward Stachura i dowiedzieć się, że jej prawdziwe nazwisko brzmiało Franciszka Olechna, powieściowy leśniczy Bogdański faktycznie nazywał się Majdański, a imię kolejnego z bohaterów "Siekierezady" – Nikodem zapewne inspirowane było imieniem "Izydor", jakie na chrzcie otrzymał jeden z ówczesnych grochowickich drwali. Okazało się przy tym, że słynna awantura z potrzaskanymi przez Kaziuka stołami, miała miejsce nie w obecnej, pięknie odnowionej remizie strażackiej, lecz w nieistniejącej już dzisiaj wiejskiej świetlicy. Już na samej polanie uczestnicy wycieczki z Jodłowa mieli okazję spotkać się z grupą cyklistów z Klubu Turystyki Rowerowej "Horyzont" ze Wschowy. Spotkanie stało się okazją nie tylko do wspólnego zdjęcia, lecz wymiany poglądów o możliwościach przyszłej współpracy przy organizacji ciekawych przedsięwzięć turystycznych na obszarze Puszczy Tarnowskiej. Deklarację gotowości takiego współdziałania złożyli Panowie Mirosław Wojtczak i Krzysztof Lutowski – komandor rajdu wschowskiego "Rowerem na Stachuriadę". Podczas rozmowy wymieniono się organizacyjnymi pamiątkami. Połączony z wysłuchaniem kilku młodych śpiewających artystów i przeczekaniem deszczowej chmury pobyt na Stachuriadzie trwał około godziny. Powrotną drogę do Jodłowa zorganizowano w dwóch grupach na zasadzie tzw. agrafki. Niektórzy z uczestników wyprawy zdecydowali się nadłożyć drogi i do kolejnego etapu w Dębówku dojechać Drogą Koronowską do Drewnianego Kamienia na "325", inni zaś – zgodnie z planem – przeprawiali się przez puszczę w kierunku północnym szlakiem tradycyjnym, czyli starą Drogą Żużlową. Spotkanie obu grup w Dębówku odbyło się przy apetycznie pachnącym kociołku z gorącym posiłkiem. Tam też wysłuchano relacji Pana Wojtczaka o historii dawnej leśnej osady i działaniach podejmowanych przez Stowarzyszenie w celu popularyzacji szeroko rozumianej problematyki puszczańskiej. Natomiast Pan Wiesław Daszkiewicz kontynuował pogadankę na tematy związane ze współczesną gospodarką leśną. Ostatnim akordem sobotniego spotkania rowerzystów było rozdanie okolicznościowych pamiątek. Jedna z nich okazała się najnowsza mapa Puszczy Tarnowskiej. To już jednak temat na osobny materiał.
Źródło:http://www.janwojtasik.pl/1102-z-jodłowa-rowerami-na-stachuriadę.html


GŁAZ ANDRZEJA

W pobliżu LPO przy zielonej jodłowskiej trasie rekreacyjnej "Do Źródełka Miłości" już wkrótce będzie można podziwiać nową osobliwość przyrodniczą. Jest to sporej wielkości głaz narzutowy, który otrzymał imię pochodzące od swojego odkrywcy. Zarząd Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów w porozumieniu z Nadleśnictwem Sława Śląska rozpoczął prace mające na celu udokumentowanie znaleziska i wytyczenie drogi dojścia. Konieczne będzie wykonanie odkopu umożliwiającego przeprowadzenie niezbędnych pomiarów średnicy i obwodu głazu. Jakkolwiek jego usytuowanie na dnie ziemnego leja mogłoby sugerować wbitego w ziemię przybysza z kosmosu, stanowi on zapewne pozostałość ostatniego zlodowacenia. Jeżeli obwód tego tworu przyrody nieożywionej mierzony w najszerszym miejscu przekroczy 300 cm, co wydaje się niemal pewne, istnieją potencjalne warunki do formalnego uznania go za pomnik przyrody. Wierzchnia część "Andrzeja" przypomina do złudzenia skorupę żółwia, więc po uwzględnieniu jego wielkości, alternatywna i pobudzająca fantazję alternatywna nazwa mogłaby brzmieć "Skorupa Tysiącletniego Żółwia". Warto podkreślić, że "Andrzej" nie został dotychczas opisany w literaturze przyrodniczej ani turystycznej, nie oznaczano go także na mapach. Z uwagi na lokalizację jest trudny do zauważenia nawet przez osoby znajdujące się w jego bezpośredniej bliskości.
Źródło:http://www.janwojtasik.pl/1100-głaz-andrzej-nowy-obiekt-przy-jodłowskich-trasach-spacerowych.html

W sobotę 19 lipca kilku członków stowarzyszenia przeprowadziło skuteczną akcję podniesienia "Andrzeja" tak aby pokazać jego klasę w całej okazałości.
Akcja zakończyła się pełnym sukcesem dzięki wielkiemu zaangażowaniu Andrzeja Sacewicza, Kazimierza Rasia i pozostałych osób biorących udział w tym trudnym przedsięwzięciu.
Andrzej jest zbudowany z granitu Graversfors i pochodzi ze Szwecji, ma 628 cm obwodu i około 200 cm średnicy, jego szacunkowy ciężar wynosi prawie 12 ton.

Głaz Andrzeja

JODŁÓW - DĄBROWNO 6 : 12

W sobotę 6 czerwca na boisku w centrum Jodłowa rozegrano mecz piłki nożnej młodzików pomiędzy drużynami z Jodłowa i Dąbrowna.
Emocji było wiele choć wynik spotkania może wskazywać na grę do jednej bramki, umiejętnościami górowali goście z Dąbrowna miejscowi natomiast nadrabiali ambicją i chęcią dorównania rywalom. Gratulujemy wspaniałego wyniku drużynie z Dąbrowna i szykujemy się na rewanż.
Po spotkaniu gospodarze przygotowali dla wszystkich dzieci skromny poczęstunek z grila oraz napoje i lody.
Rada Sołecka Jodłowa i Zarząd Stowarzyszenia serdecznie dziękuje wszystkim Osobom, które z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w przygotowaniach do imprezy oraz pomogły w jej przeprowadzeniu.


RAJD ROWEROWY - SZLAKIEM TAJEMNIC PUSZCZY TARNOWSKIEJ

W sobotę 2 maja na rondo w Jodłowie zgłosiło się około 30 uczestników rajdu. Przed startem prezes Stowarzyszenia pan Mirosław Wojtczak oraz honorowy komendant rajdu pan Jan Wojtasik zapoznali uczestników ze sprawami organizacyjnymi i krótko scharakteryzowali trasę do pokanania. Grupa ruszyła do pierwszego miejsca postoju przy Dębowym Jarze. W tym miejscu myśliwy pan Andrzej Sacewicz przedstawił bardzo ciekawe informacje o zasadach obowiązujących w łowiectwie. Kolejnym celem na trasie, którą przebiegał rajd, był Gaj Wandy. O tym miejscu bardzo ciekawie mówił i odpowiadał na liczne pytania pan leśniczy Tadeusz Sokołowski. Następny postój zaplanowano przy Czerwonej Małpie, gdzie pan Jan Wojtasik przywołał legendy związane z tym miejscem. W czasie następnych postojów uczestnicy rajdu odwiedzili ruiny Zamku Geibla, a także pozostałości po osadzie Dębowo (niem. Glogeiche). Na ostatnim przystanku na uczestników czekały przygotowane przez Stowarzyszenie materiały i gadżety promujące Puszczę Tarnowską oraz popularyzujące trasy rekreacyjne. Na zakończenie przedstawiciele zarządu Stowarzyszenia podziękowali wszystkim, którzy wzięli udział w imprezie. Zarząd serdecznie dziękuje Nadleśnictwu Sława Śląska za wsparcie rzeczowe w postaci przekazanych materiałów promocyjnych. Dziękujemy również panu Janowi Wojtasikowi za nieocenioną pomoc w przygotowaniu i poprowadzeniu rajdu oraz panu leśniczemu Tadeuszowi Sokołowskiemu za poświęcony czas i podzielenie się cenną wiedzą z uczestnikami.


Wybory Sołtysa Jodłowa

Z przyjemnością informujemy, że wczoraj, tj. 26 stycznia 2015 roku odbyły się w Jodłowie wybory, w wyniku których funkcję sołtysa naszej miejscowości będzie pełnił pan Jerzy Klimecki.
W skład rady sołeckiej weszli:
Bernadeta Kisielewicz,
Edward Malicki
oraz Maria Piotrowicz.

Taka decyzja mieszkańców daje nadzieję na pozytywne zmiany wJodłowie. Liczymy na dobrą i owocną współpracę z panią wójt Izabelą Bojko i z radną z Dąbrowna panią Barbarą Kasprzyk.


Szanowni Państwo !

Po raz kolejny zwracamy się do Członków i Sympatyków naszego stowarzyszenia z serdeczną prośbą o wsparcie finansowe poprzez przekazanie nam jednego procenta podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).
W tym roku zabiegamy o pozyskanie funduszy unijnych i samorządowych na następujące zaplanowane działania:
- promocja naszej miejscowości i okolicy, m.in. poprzez opracowanie i zlecenie druku map Puszczy Tarnowskiej oraz ulotek,
- wyposażenie dwóch leśnych punktów odpoczynku w urządzenia do ćwiczeń ruchowych,
- stworzenie dwóch kolejnych miejsc odpoczynku przy trasach,
- organizacja w okresie od maja do sierpnia czterech rajdów rowerowych „ Szlakiem Tajemnic Puszczy Tarnowskiej” pod hasłami: „Zręby Stachury”, „Romantyczna puszcza”, „Do granicy lodowca oraz „Grzbiet Karolatu”,
- utrzymanie i konserwacja tras rekreacyjnych,
- zorganizowanie akcji „Sprzątamy trasy rekreacyjne”.
We wszystkich tych przedsięwzięciach nieocenioną pomoc, zrozumienie i wsparcie okazuje nam Nadleśnictwo Sława Śląska.
Staramy się również o fundusze na:
- organizację Turnieju Siatkówki Plażowej,
- imprezę integracyjną dla członków stowarzyszenia planowaną na lipiec.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom Jodłów stanie się jeszcze ciekawszym i bardziej atrakcyjnym miejscem wypoczynku.
W zeznaniu podatkowym prosimy wpisać w polu H ( wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego) numer : KRS 0000335687 STOWARZYSZENIE WSPIERANIA ROZWOJU LETNISKA JODŁÓW
Za każdą pomoc serdecznie dziękujemy. Uzyskane z 1 procenta fundusze przyczynią się do realizacji zadań służących rozwojowi naszej miejscowości.
Z poważaniem Zarząd stowarzyszenia


Nowe LPO czyli popularne "stojanki" na trasach rekreacyjnych w dawnej Puszczy Tarnowskiej

Z przyjemnością informujemy, że powstało następne miejsce odpoczynku na naszych trasach rekreacyjnych. Jest to drugie miejsce odpoczynku zbudowane w tym roku, pierwsze powstało na Rozdrożu na koszt stowarzyszenia, natomiast miejsce ustawione w rejonie ruin Zamku Geibla zostało w całości sfinansowane przez Nadleśnictwo Sława Śląska.
[] [] []

Kraina Ułudy w Jodłowie

W sobotę 9 sierpnia, w ramach obchodów Dnia Jodłowa, gościliśmy w naszej miejscowości grupę aktorów z nowosolskiego teatru Terminus A Quo.
O godzinie 17.00 przedstawili oni widowisko plenerowe „Kraina Ułudy” oparte na motywach „Don Kichota” Miguela de Cervantesa.
Licznie zgromadzona publiczność dobrze się bawiła, śledząc poczynania błędnego rycerza i jego giermka Sancho Pansy.
Po spektaklu odbyło się spotkanie integracyjne z okazji 5 rocznicy powstania Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów.


I REKREACYJNY RAJD ROWEROWY - SZLAKIEM TAJEMNIC PUSZCZY TARNOWSKIEJ

W niedzielny poranek na rondo w Jodłowie zgłosiło się 45 uczestników rajdu. Przebieg trasy i obowiązujący regulamin przedstawili: prezes Stowarzyszenia pan Mirosław Wojtczak oraz honorowy prowadzący pan Jan Wojtasik.
Cała grupa ruszyła do pierwszego miejsca postoju przy Ptasim Podwórku. Na przybyłych czekał pan leśniczy Stanisław Dzięcioł, który opowiedział o żyjących tu ptakach i o szczególnych okazach miejscowego drzewostanu. Kolejnym celem na trasie pomarańczowej, którą przebiegał rajd, było miejsce po spalonej w 1945 roku osadzie Dębowo (Glogeiche). Życie tutaj przed wojną i w czasie jej trwania przybliżył uczestnikom zaproszony gość pan Lothar Lindner. Zgromadzeni mieli sporo pytań do opowiadającego, mogli też obejrzeć zdjęcia przedstawiające niektóre zabudowania Dębowa.
Następny postój zaplanowano w rejonie ruin romantycznego Zameczku Geibla. O tym miejscu, ciekawym ze względów historycznych i przyrodniczych, mówił pan leśniczy Tadeusz Sokołowski. Na trasie rajdu jadący zatrzymali się jeszcze koło Gaju Wandy – parku kasztanowego o powierzchni blisko trzech hektarów. Stąd grupa udała się przez Dębowy Jar do leśnego punktu odpoczynku Na Rozdrożu, gdzie na uczestników czekały przygotowane przez organizatora materiały i gadżety promujące Puszczę Tarnowską oraz popularyzujące trasy rekreacyjne.
Na zakończenie imprezy przedstawiciele zarządu Stowarzyszenia podziękowali wszystkim, którzy wzięli udział w imprezie oraz osobom szczególnie zaangażowanym w powstanie i utrzymanie tras.
Zarząd serdecznie dziękuje Nadleśnictwu Sława Śląska oraz Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze za wsparcie rzeczowe w postaci przekazanych materiałów promocyjnych.
Dziękujemy również panom leśniczym oraz panu Lotharowi Lindnerowi za poświęcony czas i przekazanie ciekawych informacji.


Dzień Jodłowa - 2014

W tym roku Stowarzyszenie zaproponowało świętowanie Dnia Jodłowa w nowej formule.
Zmiana polega na zorganizowaniu cyklu imprez podczas trzech kolejnych weekendów. Są to:
1. Turniej Siatkówki Plażowej - w sobotę 26 lipca o godz. 11.00
2. Rekreacyjny rajd rowerowy Szlakiem Tajemnic Puszczy Tarnowskiej - w niedzielę 3 sierpnia o godz. 9.00
3. Widowisko plenerowe pt. ""Kraina Ułudy""; w wykonaniu aktorów teatru Terminus A Quo z Nowej Soli - w sobotę 9 sierpnia o godz. 17.00
4. Spotkanie integracyjne dla członków Stowarzyszenia i ich rodzin - również w sobotę 9 sierpnia o godz. 19.00.

Pierwsza impreza z tego cyklu odbyła się w minioną sobotę. W Turnieju Siatkówki Plażowej, który zorganizowaliśmy na boisku przy sali wiejskiej w Jodłowie, wzięło udział 9 drużyn z różnych miejscowości: Zielonej Góry, Sulechowa, Rudna, Jeziornej. Poziom rozgrywek był bardzo wysoki. W wyniku zaciętej, wielogodzinnej rywalizacji wyłoniono trzy drużyny, które w pięknym stylu,na przekór wyjątkowo upalnej pogodzie - walczyły o zwycięstwo.
Ostateczne wyniki są następujące:
I miejsce: Przemysław Kępski i Bartosz Lickindorf
II miejsce: Maciej Grześko i Rafał Sowiński
III miejsce: Sebastian Kasprzyk i Jakub Grześkowiak
Zwycięskim drużynom wręczono puchary i wartościowe nagrody rzeczowe.
Zarząd Stowarzyszenia serdecznie dziękuje wszystkim Osobom, które z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w przygotowaniach do imprezy oraz pomogły w jej przeprowadzeniu.


Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia - 2014

W sobotę 7 czerwca o godz. 16.00 do sali wiejskiej w Jodłowie przybyło 22 członków zwyczajnych Stowarzyszenia na Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów.
Zebrani po zapoznaniu się z sprawozdaniem z działalności zarządu oraz finansowym po dyskusji na temat tych sprawozdań, przyjęli trzy uchwały:
1) w sprawie oceny pracy Zarządu Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów i udzielenia absolutorium zarządowi,
2} w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów,
3) o zasadach zmniejszania wysokości składki członkowskiej dla członków zwyczajnych Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów.


Szanowni Państwo !!!

Zarząd Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów uprzejmie prosi Członków i Sympatyków naszej organizacji o wsparcie finansowe
poprzez przekazanie nam jednego procenta podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) w 2014 roku.
Obecnie stowarzyszenie zabiega o pozyskanie funduszy unijnych i samorządowych na następujące zaplanowane działania:
- organizacja Turnieju Siatkówki Plażowej,
- promocja naszej miejscowości,
- wytyczenie i oznakowanie nowej, już piątej z kolei trasy rowerowej i pieszej długości 15,5 km w okolicy Jodłowa - wspólnie z Nadleśnictwem Sława Śląska,
- organizacja czterech rajdów rowerowych „ Szlakiem Tajemnic Puszczy Tarnowskiej”.
Ponadto staramy się o fundusze na :
- imprezę integracyjną dla członków stowarzyszenia planowaną na lipiec,
- utrzymanie tras rekreacyjnych i zorganizowanie akcji „sprzątamy trasy rekreacyjne” .
Naszym priorytetem jest integracja miejscowej społeczności i licznie odwiedzających Jodłów turystów.
W zeznaniu podatkowym prosimy wpisać w polu H ( wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego) numer :
KRS 0000335687
STOWARZYSZENIE WSPIERANIA ROZWOJU LETNISKA JODŁÓW

Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy. Każda ofiarowana przez Państwa kwota stanowi nieoceniony wkład w realizację celów związanych z rozwojem Jodłowa.


Dzień Jodłowa - 2013

W sobotę 27 lipca odbył się festyn z okazji Dnia Jodłowa, w całości przygotowany przez Stowarzyszenie Wspierania rozwoju Letniska Jodłów.
W przeciwieństwie do dwóch poprzednich lat pogoda nadzwyczajnie dopisała, a panujący upał nie zniechęcił licznie zgromadzonej publiczności, która bawiła się do późnych godzin wieczornych przy muzyce biesiadnej oraz tanecznej. Wiodącą imprezą Dnia Jodłowa była IV Biesiada Ludowa, czyli konkursowy przegląd zespołów biesiadnych. Wyróżnienie otrzymał zespół Nary Doro z Siedliska. Zespołowi Czeremcha, który szczególnie podobał się publiczności, Zarząd Stowarzyszenia przyznał nagrodę specjalną. Pięknie zaprezentowały się również zespoły Jarzębinki i Wrzos.Podczas Biesiady gościliśmy przedstawicieli Radia Zachód – pana redaktora Donata Linkowskiego oraz panią redaktor Janinę Wilgę, którzy przygotowali dla swojej rozgłośni relację z Biesiady.
Kilka godzin trwały rozgrywki Turnieju Siatkówki Plażowej. Aż 13 drużyn ambitnie walczyło o zwycięstwo, a poziom gry był bardzo wysoki. Puchary i nagrody otrzymały trzy najlepsze drużyny w składzie I miejsce: Legieć Marcin i Wójcik Aleksander , II miejsce: Klimkowicz Martyna i Bielachowicz Alicja , III miejsce: Witkiewicz Dawid i Lisowski Andrzej. Imprezom głównym Dnia Jodłowa towarzyszyły różne atrakcje dla dzieci i dorosłych, m. in. pokaz ratowniczej sprawności Strażaków z OSP Lubięcin.
Pomimo wcześniejszych uzgodnień i zapewnień nie przybyli lotniarze ze Stowarzyszenia Ikarus w Dąbrownie, aby zaprezentować swój sprzęt i umiejętności.
Dzień Jodłowa został sfinansowany ze środków pozyskanych przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów w ramach projektów Złożonych w PROW (IV Biesiada Ludowa) i w Urzędzie Gminy Nowa Sól (Turniej Siatkówki Plażowej) oraz ze środków własnych naszej organizacji.
W trakcie Biesiady udostępniliśmy zainteresowanym ulotki promujące miejscowość i przybliżające działalność naszego Stowarzyszenia. Ponadto rozprowadziliśmy inne materiały promocyjne w postaci kalendarzyków, notatników oraz map oznakowanych przez nas niedawno tras rekreacyjnych.
Zarząd Stowarzyszenia serdecznie dziękuje wszystkim Osobom, które z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w przygotowaniach do imprezy oraz pomogły w jej przeprowadzeniu.



Nowe trasy rekreacyjne w dawnej Puszczy Tarnowskiej są już otwarte

W piątek 21 czerwca 2013r. o godz. 17.00, w lesie przy pierwszym stanowisku wypoczynkowym nieopodal Jodłowa, odbyło się uroczyste otwarcie tras wytyczonych i oznakowanych w ramach projektu „ Nowe Trasy Rekreacyjne w Dawnej Puszczy Tarnowskiej”. Projekt, opracowany przez zarząd Stowarzyszenia, został częściowo dofinansowany przez Marszałka Województwa Lubuskiego, a następnie zrealizowany w partnerstwie z Nadleśnictwem Sława Śląska. Warto podkreślić, że Nadleśnictwo wniosło największy wkład finansowy, bez którego stworzenie tras i miejsc wypoczynku w tak krótkim czasie nie byłoby realne. W uroczystości, która przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze, wzięli udział członkowie i sympatycy Stowarzyszenia, wśród nich ci, którzy bezinteresownie wykonali ogromną pracę na wszystkich etapach realizacji przedsięwzięcia, szczególnie przy oznakowaniu tras. Tym osobom z całego serca dziękujemy. Honorowym gościem spotkania był pan nadleśniczy Wiesław Daszkiewicz. Zarząd Stowarzyszenia serdecznie dziękuje panu Nadleśniczemu i wszystkim zaangażowanym w sprawę pracownikom Nadleśnictwa za życzliwość i wszelką okazaną pomoc. Wierzymy, że oznakowane trasy będą dobrze służyły nie tylko rowerzystom i amatorom Nordic Walkingu, ale także grzybiarzom i tym wszystkim, którzy niezbyt dobrze znają okoliczne lasy. Stowarzyszenie, w miarę sił i pozyskiwanych środków, ma w planach realizowanie kolejnych projektów dla Jodłowa – jego mieszkańców i turystów.

Szkolenie w Zielonej Górze

Pięciu naszych członków uczestniczyło w szkoleniu zorganizowanym przez Kuźnię III sektora w Zielonej Górze.
Tematy szkolenia: Prawo i finanse , PR i komunikacja , Fundraising

Wycieczka do Zielonki - jak działają inni
Sześciu naszych członków uczestniczyło w szkoleniu wyjazdowym na Wielkopolsce , zorganizowanej przez LGD Kraina Lasów i Jezior z Siedliska w dniach 17- 18 września 2012r. Było ono doskonałą okazją do zapoznania się z działalnością stowarzyszeń z tamtego regionu i ich problemami i sukcesami.

Szkolenie i integracja
Szkolenie w dnu 25 sierpnia 2012r. dla członków stowarzyszenia z zakresu pozyskiwania funduszy z różnych programów europejskich i samorządowych miało charakter informacyjny ,dający naszym członkom podstawową wiedzę w tym temacie.
Było ono doskonałą okazją do integracji członków stowarzyszenia wraz z rodzinami oraz lepszego poznania ich oczekiwań , a także okazją do wymiany poglądów o nowych inicjatywach zarządu stowarzyszenia.

Stowarzyszenie w TVP Gorzów Wielkopolski
Budowa placu zabaw w Jodłowie rozpoczęta
Po wielomiesięcznych staraniach Stowarzyszenia jest już zatwierdzony projekt , wykonany przez naszych członków , budowy terenu rekreacyjnego - placu zabaw dla dzieci w Jodłowie .
Wykonano na zlecenie stowarzyszenia ogrodzenie terenu .



Copyright © 2009 Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów. Wszelkie prawa zastrzeżone.